Jiří Mazánek zpěv, tibetské zvony a mísy, ektár
Ondřej Kavi zpěv, činelky
Igor Angelov zpěv, indické harmonium
Přemysl Žák zpěv, tibetská mísa

Soubor vznikl na počátku roku 1996 s myšlenkou propojení evropské tradice s východními hudebními postupy. Je tvořen špičkovými interprety z oblasti vokální hudby (Čeští madrigalisté, Chorosch, Virtus Organum, Relaxace).

Inspirací se stal alikvotní zpěv (tj. zpěv, kdy jednomu zpěvákovi znějí současně dva tóny) tibetských mnichů, mongolských a tuvinských pastevců a šamanů. Zpěv Alikvotní 4 využívá i některých prvků prakřesťanských spolu s neobvyklými nástroji z celého světa, které slouží hlavně k podpoře základního tónu, harmonie či rytmu při společném zpěvu.

Použitím techniky alikvotního zpěvu vzniká velké množství akordů silně působících jak na psychiku, tak na fyzické tělo posluchačů i interpretů. Práce s energií zvuku dává možnost prožít vnitřní extázi. V delších skladbách může posluchač osvobodit své myšlení od obvyklých zatěžujících vzorů. Otevírá se tak prostor pro mentální uvolnění a transformaci vědomí do vyšších stavů.

V současné době působí pouze příležitostně.

ALIKVOTNÍ 4 – 1998

Po letech je konečně na světě aspoň vlastním, limitovaným nákladem, jedna z nahrávek souboru Alikvotní 4 pořízená na koncertech.

Tento legendární kvartet špičkových zpěváků – Igor Angelov, Jiří Mazánek, Ondřej Rus a Přemysl Žák – se inspiroval alikvotním zpěvem tibetských mnichů, tuvinských pastevců, Davida Hykese, ale i původními, prakřesťanskými a pravoslavnými zpěvy k vlastním duchovním skladbám, které silně působí na mysl i tělo a mají v sobě nesmírně uklidňující účinek. Zpěv je doprovázen zvukem tibetských mís.

Toto CD přináší záznam z několika vystoupení v roce 1998.

Objednávejte na adrese: Jiří Mazánek, email – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel. - 608 113 202

Rok 2004
Vydavatel Levné knihy a Next era
Formát CD

Ikram & Hanif Khan, Slávek T. Forman a Alikvotní 4
Tato nahrávka vznikla při spontánním setkání indických hudebníků z Rádžasthánu s českým houslistou Slávkem T. Formanem a pražským souborem Alikvotní 4. Mezi hudebníky, kteří pocházejí z odlišných kultur, došlo k neobyčejnému vzájemnému propojení na hudební, emocionální i duchovní úrovni. Vzniklé skladby tak promlouvají společným hudebním jazykem plným intenzivní komunikace a radosti. Lze zakoupit v prodejnách Levné knihy a CD.

Hudební ukázka

Rok 1998
Vydavatel Angel
Formát CD

 

Půlhodinová nahrávka alikvótního zpěvu s jemným doprovodem indického harmonia, tibetských mís, zvonů a činelků. Nahráno v kostele V jirchářích. Limitovaný náklad.

Cena 200.- Kč

Hudební ukázka